کنترل تنش های بازارآهن

بازار آهن


به تحلیل آهن آپ گرداگرد شرایط بازار آهن، همیشه در این وضعیت سوال بزرگی که ذهن عموم بازار آهن را به خود درگیر می کند، عملیات و عاقبت اندیشیهای کارآمد دولتی قبل و بعد از به وجود آمدن  آشفتگی در قیمت گذاری آهن آلات تولیدی کارخانه ها در زمان عرضه می باشد که آیا از گذشته توانسته این صعود را دور اندیشی کند یا مانند بسیاری از مردم خود از فرود آمدن چنین جریاناتی از گذشته بی خبر بوده و غفلت زده شده است. این دقیقا همان تقاضای مردمی از مسئولان و صاحبان قدرت در کشور می باشد؛ زیرا چند روزی است دوباره از جهت عرضه شاهد رشد حجم تعرضات به معاونان بازارآهن می باشیم تا شاید به این جهت راحت تر بتوان به اهداف پنهان در پشت این تعرضات که همان چارچوب معین یا اعداد و ارقام ثابت برای محافظت از آسایش بازار داخلی است، رسید. البته سعی های زیادی نیز در اسفندماه سال قبل برای این اهداف انجام گرفت و گویا نتیجه ها و مصوبات تقریبا راضی کننده هم موافقت شده است.

مدیریت بازار داخلی برای کنترل تنش های افسار گسسته نرخ ها در بازار داخلی فولاد، در دوره های گوناگون زمانی دراین چند سال همیشه یکی از مشکلات مهم و مسئله برانگیز میان فولادسازان بزرگ و وزارت صمت برای کنترل بازار داخلی بوده و تا به امروز هم ادامه داشته است. هردفعه که مهار بازار داخلی کشور به فولادسازان بزرگ کشور محول شده است، اشتهای سیرنشده آنها در حصول منفعت آوری بیشتر و بی خبری از تامین لایق بازار داخلی به هر نوع سبب گذر نرخ ها در بازار داخلی از خط قرمزها شده تا جایی که هر بار دولت را اجبار کرده، زیر فشار صدای معترضان داخلی دوباره دست به دامان بازبینی در دستورالعمل ها و بخشنامه های کنترلی شده تا بازار را به هر راه ممکن تنظیم کند.

گویا یکی از دلایل بیشتر شدن حجم انتقادات رفتارهای حمایتی بسیار دولت از فولادسازان داخلی برای تلافی بعضی از رفتارهای سخت گیرانه قبل که همان قبول پیش‌نویس طرح پیشنهادی فولادسازان در آغاز نیمه دوم سال ۹۸ و در پی آن آغاز جریان افزایشی افسار گسسته نرخ ها در این بازه زمانی بوده است، باشد.

برچسبها:آهن آپ


منتشر شده در پنج شنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۹:۰۷