کند شدن نفس های بازار آهن


در طول تحقیقات جریان نرخ ها در روز قبل متوجه میشویم که بازار دوباره وارد مرحله خاموشی شده و از اضطراب های آن به خصوص از جهت درخواست در حیطه میلگرد کم شده است. ادامه این جریان پس ازگذشت چند روز فعالیت افزایشی بازار و بعضی تلاطم چیره شده در جهت درخواست می تواند، خاموشی و آسایش باهم با عقب‌نشینی دوباره درخواست از بعضی اصول را به ارمغان آورد. هر چند که اعمال چند ماه گذشته از سمت عرضه بیانگر این است که، جریان صعودی نرخ ها توجهی به سمت و حجم درخواست ندارد.

احتمالا یکی از علل اصلی گسستگی تلاطم های درخواست انباری، پیدایش و یا حتی گذر از قیمت  ۶ هزار تومانی میلگرد در بازار آهن بوده است که از چند ماه قبل زمزمه آن در بازار به نام هدف سمت عرضه به گوش می رسید. ادامه جریان افزایشی بی قانون نرخ ها، بی اعتمادی به گزاره های منطقی تاثیر گذار و ضعیف بودن یا عدم خواستگاه مدیر بازار در کنترل این افسار گسستگی، باعث شده است تا این سطح ها از نرخ‌های هدف گذاری شده در بازار به آسانی قابل لمس باشد. اکنون باید دید که با توجه به بهای کاملا غیر کاربردی محصول نهایی در بازار داخلی به منظور قیمت صادراتی به درجات پایین‌تر آن، آیا این شرایط حفظ خواهد شد و یا اینکه باید منتظر رویداد غیرمنتظره دیگری در کشور باشیم. 

اکنون قیمت داخلی فولاد در تمامی حیطه‌ها با توجه به بهای ارز و نرخهای جهانی کاملا بدون سازگاری و به درجات بیشتر از نرخهای رقیبان تجاری ایران و یا حتی محصول نهایی صادراتی ایران بوده است. از این جهت برای عملیاتی شدن نرخ های صادراتی دو راه بیشتر برای فولادسازان نمی توان تصور کرد که یکی از آن ها، رشد بهای ارز در روزها و یا حتی ماه های آینده بوده و دومی متعادل شدن قیمت داخلی در بازار آهن می باشد.

برچسبها:میلگرد 


منتشر شده در دوشنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ ۰۸:۳۸