گذری بر شرایط تولید فولاد

به گزارش آهن آپ ، بر طبق داده ها و اطلاعات پخش شده از طرف انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، ۲۳ میلیون و ۲۶ هزار تن  فولاد میانی برگرفته از انواع بیلت، بلوم و اسلب از اول امسال تا آخر آذر ماه در کشور تولید شده که این رقم بسته به زمان شبیه سال قبل رشد ۱۲ درصدی داشته است. لذا می شود گفت حجم تولید فولاد ایران در سال ۹۹ صعودی بوده است. اگر جریان سرعت تولید فولاد در سه ماه آخر سال هم مثل ۹ ماه نخست باشد می توانیم نظار گر این باشیم که تولید فولاد کشور در سال ۹۹ نزدیک ۲۹ میلیون تن برسد که می شود رکوردی تازه در تولید فولاد کشور یحساب بیاید.
در وضعیتی که امسال، مثل دیگر نقاط دنیا ایران هم درگیر گسترش ویروس کووید ۱۹ بود، بدست آوردن رکورد تازه نکته ای خوب و پراهمیت به حساب می رود. انجمن جهانی فولاد کل حجم تولید فولاد ۶۴ کشور عضو این انجمن را در سال ۲۰۲۰ برابر با یک میلیارد و ۸۲۹ میلیون تن بیان کرد که بسته به سال ۲۰۱۹ حجم تولید فولاد این کشورها با کاهش ۹ درصدی روبرو شده است. در حالی که توقع می رفت برطبق برآوردهای اولیه حجم تولید فولاد در این سال نزدیک دو میلیارد تن برسد ولی درگیری گسترده خیلی از کشورها با ویروس کرونا و اعمال محدودیت ها در مناطق گوناگون دنیا سبب شد سطح تولید فولاد خیلی از کشورها با افت روبرو شود.
ولی در این میان ایران همانند کشورهایی بود که حتی باوجود درگیری با ویروس کرونا با افت سطح تولید فولاد روبرو نشد و حتی حجم تولید فولاد درمدت سال ۲۰۲۰ با افزایش ۱۳/۴درصدی بسته به زمان همانند در سال قبل به ۲۹ میلیون و ۳۰ هزار تن رسید و بدین صورت مثل سال قبل ایران در جایگاه دهم تولید فولاد کشور قرار گرفت. باوجود اینکه تولید فولاد کشور درمدت سال های گذشته روند افزایشی داشته ولی حقیقت این است که تولید فولاد خام در کشور از گنجایش سازی برای این صنعت جا مانده است.
در سند دورنمای پیشرفت کشور، رسیدن به گنجایش تولید ۵۵ میلیون تن در قسمت صنعت فولاد مد نظر قرار گرفته است و در سال های اخیر هم ظرفیت سازی چشمگیری در این حطه بخصوص در قسمت شمش سازی انجام شده به این شکل که ظرفیت اسمی تولید فولاد کشور از ۲۲/۵ میلیون تن در سال ۹۳ به ۳۵ میلیون تن گنجایش راه اندازی شده در سال ۹۷ رسید و این جریان به صورتی تداوم یافت که در سال ۹۸ گنجایش راه اندازی شده به ۴۰ میلیون تن رسید.
همینطو لازم به ذکر است بر طبق رسیدگی های پیشین  گنجایش اسمی فولادسازی در کشور می بایست تا آخر امسال به نزدیک ۴۳ میلیون تن فولاد برسد. به این صورت می ببایست بیان کرد که تحقق یافتن گنجایش سازی تولید ۵۵ میلیون تن فولاد دور از دسترس نیست ولی این مسئله به معنای افزایش تولید فولاد به این حجم در کشور نمی باشد. حجم ظرفیت پرکار این صنعت در کشور با وجود اینکه ظرفیت اسمی فولادسازی و میزان تولیدخام کشور سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته، با افت نسبت به سال های پیش روبرو شده است که این موضوع به معنای افت کارایی این صنعت تلقی می شود. اصلی ترین دلیل بود افزایش تولید متناسب با رشد ظرفیت را باید در پیشرفت نامتوازن چرخه فولاد کشور جست و جو کرد.
حجم تولید فرآورده های فولادی شامل مقاطع طویل و مقاطع تخت هم مثل تولید فولاد خام در کشور که رشدی بوده، جریانی افزایشی داشته است. بر طبق آخرین اطلاعات رسمی پخش شده در این زمینه که به آخر آذر ماه امسال مربوط است؛ در ۹ ماه نخست امسال کل تولید انواع این مقاطع مانند تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی و دیگر مقاطع به هشت میلیون و ۶۹۶ هزارتن رسیده که بسته به زمان همانند سال قبل ۱۴ درصد رشد داشته است.
باوجود جریان رشدی به‌وجود‌آمده در تولید فولاد کشور، قسمت صادرات در هیچ یک از فرآورده ها حلقه‌های گوناگون  این چرخه شامل آهن اسفنجی، انواع شمش و فرآورده های فولادی با افزایش  روبرو نشد. موضوع یعنی افت صادرات در بازار شمش و فرآوررده های فولادی در حالی اتفاق افتاد داد که بازار داخل هم به ویژه در قسمت فرآورده های طویل فولادی با افتی چشمگیر رویرو شد.

 

برچسب هاآهن آپ  تیرآهن میلگرد نبشی  ناودانی


منتشر شده در پنج شنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۹ ۰۹:۰۷