گرفتن عوارض صادراتی چرخه فولاد

به گزارش  آهن آپ ، سعید عباسپور، مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت  با اینکه در روزهای آخر دی ماه، در نامه ای به علی اکبر شادمانی، مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران، بخشی از محدودیت های اجرا شده بر صادرات مواد اولیه چرخه فولاد در سال ۹۹ را باطل کرد و مقرر شد که مثل روند قبل ، ضوابط صادرات این مواد معدنی بر طبق بخشنامه ارسال شده در تاریخ ۷ خرداد ۹۸ از طرف رضا رحمانی، وزیر اسبق صنعت، معدن، تجارت، به ارسال جواز از طرف مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت وابسته باشد ولی برطبق گفته های پرکاران حیطه معدن، عوارض صادراتی وضع شده بر مواد اولیه چرخه فولاد همچنان باطل نشده است.
بخشنامه مربوطه با وضع عوارض صادراتی ۲۵ درصدی سنگ آهن هم  بوسیله جعفر سرقینی، معاون سابق امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در تاریخ ۲۷ شهریور ۹۸، به گمرک ایران ارسال شد. صدور این بخشنامه هم براساس اختیاری که در سال ۹۷ دولت از شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا در ارتباط با ضرورت خودداری از صادرات مواد خام دریافت کرده بود، انجام شده بود. نکته قابل توجه این است که پرکاران معدنی براین باورند مجوز دولت برای انجام این عوارض صادراتی مربوط با سال ۹۷ بوده و در سال ۹۸ هم این جواز تنها به مدت یک سال از طرف شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا تمدید شده است.
بر طبق این پرکاران حیطه معدن معتقدند عوارضی که در سال ۹۹ از صادرکنندگان مواد اولیه چرخه فولاد، از طرف دولت گرفته شده است غیرقانونی بوده و تاحالا هم که نزدیک یک ماه از بخشنامه وزارت صمت تحت عنوان افت محدودیت های صادراتی مواد اولیه چرخه فولاد می گذرد، دولت باید دریافت این عوارض را متوقف کند.
در این باره مهدی میر اشرفی، رئیس کل گمرک ایران درمورد دلیل و چگونگی دریافت عوارض صادراتی از مواد اولیه شامل سنگ آهن، گندله و کنسانتره، بیان کرد: عوارضی که برای این کالا در نظر گرفته شده است به دلیل محدودیت و ممنوعیت ارسال محصول به شکل خام بوده است و هرچه به طرف کالای نهایی جلو برویم، این عوارض افت می کند و در بعضی محصولات هم حذف می شود.
وی اضافه کرد: حجم عوارضی که از مواد اولیه گرفته می شود متغیر است و از آنجایی که گمرک به عنوان یک سیستم اجراکننده است، هر قیمتی که از طرف وزارت صمت بیان شود، عملی می شود. هرچند لازم به ذکر است که قیمت عوارض ثابت یا به شکل فصلی تعیین نمی شود، بلکه مشخص کردن نرخ عوارض برای محصولات گوناگون بستگی به وضعیت کشور و همینطور شرایط صادرات دارد و امکان دارد گاها دچار دگرگونی های بسیاری شود.
وی ادامه داد: بر طبق مقررات، هر وقت که وزارت صنعت، معدن و تجارت تشخیص دهد که احتیاج به تغییر عوارض صادراتی است، این اختیار را دارد که آن را عوض کند و این عمل از طرف وزارت صمت برای خودداری از ارسال محصول خام به دیگر کشورها انجام می شود. رئیس کل گمرک ایران در آخر تاکید کرد: در نشستی که با مسئولان وزارت صمت انجام می گیرد، تاکید اصلی بر صادرات محصولات نهایی است که دارای ارزش افزوده زیادی می باشد ولی در موضوع واردات وضعیت برعکس می باشد؛ به این شکل که تصمیم بر واردات مواد اولیه برای تولید محصول است و گمرک هم به عنوان سیستم مجری به دنبال این است که محصولاتی که دارای اسناد مالکیت و کد رهگیری هستند در زمان کمتر از یک روز ترخیص شوند.

 

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در شنبه، ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ ۰۹:۰۴