۶ هزار معدن در کشورمنحل شد

به گزارش آهن آپ:

عبدالوهاب سهل‌آبادی رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران اظهار کرد: علت اینکه واحدهای صنعتی نمی‌توانند کارایی قابل قبولی داشته باشند این است که با وجود قواعد و قوانین خاص صادراتی نمی‌توانند تعهدات خود را همیشه رعایت کنند. خریداران چون امنیتی از سمت فروشنده حس نمی‌کنند، چندان مایل به خرید نیستند. واحدهای صنعتی کوچک و متوسط نیاز دارند که بتوانند کالای خود را با یک ضابطه و نرخ برای حداقل ۶ ماه تا دو سال بفروشند و در بازارهای جهانی رقابت کنند.

وی گفت: از سوی دیگر واحدهای کوچک و متوسط توانایی تامین برخی هزینه‌های صادراتی را ندارندو همچنین بخش اقتصادی سفارت‌خانه‌های ایران در کشورهای دیگر نیز چندان فعال نیستند.

شرکت‌های کوچک  در کشور های هدف تشکیلات خاصی برای آسانسازی صادرات ندارند ، بنابراین ضروری است که دولت در این زمینه کمک‌هایی را از طریق سفارتخانه‌ها و رایزنان بازرگانی انجام دهد.

همچنین با مشکلی که در صنعت برق داریم و براساس دستورالعمل های مرتبط مجبور هستند یک یا دو روز تعطیل بمانند بنابراین ضروری است در شهرک های صنعتی جهت تامین برق مورد نیاز واحد های صنعتی احداث شود.بسیاری از نیروگاه های کوچک خصوصی از قبل احداث شده اما به دلیل عدم تامین هزینه های آن ها با ورشکستگی روبه رو شد.

وی گفت: در حال حاضر ۶ هزار واحد معدنی در کل کشور تعطیل است که همه آن‌ها معادن کوچکی هستند که می‌توانند اشتغال خوبی داشته باشند. عمده مواد اولیه از خارج کشور تامین میشود در نتیجه قیمت نهایی مواد اولیه افزایش می یابد ودر نهایت امکان رقابت در بازارهای جهانی را از بین می برد.


منتشر شده در دوشنبه، ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ ۱۲:۱۲