آلیاژ چیست؟

به گزارش آهن آپ:

آلیاژ چیست؟
آلیاژ ترکیب یک فلز پایه با یک فلز دیگر به‌منظور افزایش خواصی مانند سختی، استحکام، خمش‌پذیری و چکش‌خواری است. به‌طور مثال آلومینیوم، فلزی سبک با مقاومت پایینی است که جهت بهبود استحکام آن، مس و منیزیم را به آن اضافه می‌کنند؛ یا برنز که آلیاژی از مس و قلع است. البته همیشه آلیاژ ترکیب دو عنصر فلزی نیست؛ گاهی یک یا چند عنصر غیرفلزی به یک یا چند عنصر فلزی افزوده می‌شوند؛ معروف‌ترین نمونه در این مورد، فولاد است که ترکیب آهن و مقادیر متفاوتی از کربن (0.025 تا 2 درصد) است، که به آن‌ها آلیاژهای فولادی می‌گویندآلیاژ به معنای ترکیب یک فلز پایه با یک فلز یا یک یا چند عنصر نافلزی است.
 

شیوه تولید ورق آلیاژی
ورق‌های آلیاژی همانند خود آلیاژها از ترکیب چند فلز باهم یا ترکیب فلز با تعدادی غیرفلز ساخته می‌شوند. ورق‌ها به دو طریق نورد گرم و نورد سرد ساخته می‌شوند؛ محصولات نورد سرد با نام ورق روغنی یا ورق سرد، و محصولات نورد گرم با نام ورق سیاه در بازار موجود هستند، همچنین به‌صورت رول شده (کویل) یا بریده شده (شیت) عرضه می‌شوند.

 

چرا ورق آلیاژی فولادی؟! 
آلیاژ‌های فولادی به‌دلیل این‌که عنصر اصلی تشکیل دهنده آن‌ها آهن است، به این نام مشهور هستند؛ این ورق‌ها، مخصوصاً در ایران از ترکیب آهن با کربن ساخته می‌شوند. ترکیب عناصر مختلف به فولاد و ساخت آلیاژ فولادی باعث افزایش مقاومت کششی، کم‌شدن نقطه‌ذوب و افزایش میزان سختی ورق می‌شود. به‌خاطر همین مزایا، ورق‌های فولادی در بازار دارای محبوبیت زیادی هستند.

انواع ورق آلیاژی فولادی
ورق‌های فولادی متعددی در بازار تولید می‌شوند که عنصر اصلی تشکیل‌دهنده آن‌ها، آهن است؛ در این‌جا در مورد پرکاربردترین این ورق‌ها توضیحاتی داده می‌شود:

ورق a516
ورق a516، ورقی فولادیست که مقادیری از سیلیکون، فسفر، منگنز و کروم به آن افزوده شده‌است. به‌طور مثال منگنز یا کروم باعث افزایش مقاومت حرارتی ورق می‌شود، لذا جهت ساخت مخازن حرارتی با سختی بالا مثل مخازن گازی و نفتی و پتروشیمی و ساخت مخازن CNG و LPG استفاده می‌شوند. این ورق‌ها در چهار گرید ۵۵، ۶۰، ۶۵ و ۷۰ در بازار وجود دارند. قیمت ورق a516 با توجه به گرید و ضخامت‌های موجود در بازار، تغییر می‌کند.

ورق a36
ورق a36، ورق فولادی کم کربنی است که دارای مقاومت زیاد در برابر خوردگی و قابلیت بالای شکل‌پذیری و جوشکاری است. به‌دلیل مقاومت بالا در برابر املاح و آب شور دریا، عمده مصرف این ورق در صنایع کشتی سازی، دریانوردی و اسکله‌سازی است.

ورق a283
ورقa283، ورقی با قابلیت خمشی و جوشکاری مناسب با استحکام کششی کم تا متوسط است؛ با توجه به میزان کربن به‌کار رفته در آن، با چهار گرید A,B,C,D در بازار عرضه می‌شوند. همان‌طور که ذکر شد به‌دلیل مقاومت کششی این ورق، در تولید مخازن تحت فشار، تانکرها، بویلرها و دیگ‌های بخار مورد استفاده قرار می‌گیرند. لازم به‌ذکر است نوع گرید C این ورق شباهت فیزیکی و شیمیایی بسیار زیادی به ورق a36 دارد. قیمت ورق a283 با توجه به گرید‌های موجود و نیز قیمت روز آهن، متغیر است.

ورق st37
ورق st37 در بازار به دلیل مصرف فراوان و کاربرد بسیار زیاد در ساختمان‌سازی و ساخت پروفیل‌های گوناگون، به ورق سیاه مشهور است. این ورق از فولادهای کم کربن به‌شمار می‌رود که خاصیت جوش‌پذیری بالا و استحکامی متوسط تا زیاد دارد؛‌ این ورق در صنایع بالادستی و برای ساخت دیگر مقاطع فولادی استفاده می‌شود و پرکاربردترین فولاد در صنایع مختلف است؛ از جمله این مصارف می‌توان به تولید ورق، نبشی، میلگرد، بدنه خودرو، ناودانی، ستون و همچنین ساخت لوازم خانگی اشاره کرد‌.

برچسب ها: آهن آپ


منتشر شده در دوشنبه، ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ ۱۰:۲۱