نبشی چه کاربرد هایی دارد؟

نبشی چیست؟

هنگامی که صحبت از صنعت ساختمان سازی به میان می آید، خیلی سریع متوجه می شویم که قرار است با سیمان، گچ و غیره سروکار داشته باشیم. یکی از مهمترین و پرکاربردترین مصالح در صنعت ساختمان سازی نبشی ، می باشد.

استفاده از آن در ساخت و ساز باعث می شود تا ساختمان استحکام و دوام بالایی داشته باشد. به طور کلی می توان گفت یک فلز می باشد که از طریق دو ضلع عمود بر یکدیگر به وجود آمده است.

لازم به ذکر است که ضلع های این فلز در اصطلاح بال نام دارند که می توانند به دو شکل مساوی و غیرمساوی باشند.آنها را برای ایجاد کردن اتصالی میان تیرآهن و ستون مورد استفاده قرار می دهند. البته باید این نکته را ذکر کنیم که  تنها در ساخت و ساز به کار گرفته نمی شوند.

انواع نبشی براساس روش تولید 

 این قطعه به دو گروه پرسی و فابریک تقسیم می گردد. هنگام تولید کردن مدل های پرسی ورق را به کار می گیرند، در حالی که نمونه های فابریک را با استفاده از شمش می سازند.

در تولید نوع پرسی ورق های فولادی از قبل برش خورده با استفاده از دستگاه رول فرمینگ پرس می شوند. این دستگاه دارای سرعت بسیار بالایی می باشد، به طوری که قادر است در کوتاه ترین زمان ممکن تعداد زیادی از انواع پرسی را بسازد. اما، مدل های فابریک آن به وسیله شمش تولید می گردند.

به این صورت که شمش ها در کوره حرارتی فرو می روند و سپس از قفسه های ویژه می گذرند. در نهایت با کاهش یافتن مقطع شمش ها، نبشی های فابریک به وجود می آیند.

به جز مدل هایی که به آنها اشاره کردیم، در بازار  می توان انواع دیگر آن را نیز پیدا کرد که مشخصات و کاربردهای مخصوص خود را دارند.

ویژگی نبشی 

نبشی در ساختمان سازی دارای ویژگی ها و کاربردهای بیشماری می باشد. ولی، با وجود این استفاده های صنعتی نیز دارد. اندازه آن با توجه به دو بال آن تعیین می گردد.

برای درک بهتر از کاربرد آن به این نمونه توجه کنید ، برای مثال، در صورتی که اندازه آن ۵ باشد، به معنای این است که بال های آن به اندازه ۵ سانتی متر و یا ۴۰ میلی متر می باشد.

یکی از مهمترین ویژگی های انواع مختلف محصول این است که از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند. لازم به ذکر است که همه آنها وزن یکسانی ندارند و انواع آن با وزن های متفاوت تولید و ساخته می شوند.

یکی دیگر از ویژگی های اصلی و مهم این است که به راحتی و آسانی می توان از آنها مراقبت کرد. داشتن قابلیت بازیافت و دسترسی زیاد و مقرون به صرفه بودن به عنوان دیگر ویژگی های آن به شمار می آید.

 

کاربرد نبشی در صنایع و ساختمان سازی

تولید و ساخت نبشی در انواع مختلف انجام می گیرد و کاربرد نبشی در صنعت و ساختمان بسیار متنوع می باشد. در ساختمان سازی آن را برای مهار دیوارهای سفالی و بتن آرمه مورد استفاده قرار می دهند.

آنها را می توان به عنوان یک کالا با وزن پایین برای قرار گرفتن در چهارچوب درب و پنجره انتخاب کرد. همچنین استفاده از آن به جای الوار در سقف نیز امکان پذیر می باشد.

یکی دیگر از کاربردها این است که ستون و خرپاهای موجود در اسکلت فلزی به وسیله آنها ساخته می شود. علاوه براین، برای ساختن دوپوش و سقف های سبک شیروانی نیز کاربرد کاربرد دارد.

در ساختمان سازی، این محصول را برای ساختن پایه های ستونی از جمله پایه فنس و همین طور ساخت پلکان  به کار می گیرند.

از آنجایی که کاربرد این محصول در صنایع مختلف بسیار مورد توجه است و دارای ویژگی و خصوصیات زیادی است ، به همین جهت آن را به عنوان یک قطعه فولادی همه کاره می شناسند. کارخانه های تولید کننده برای تولید انواع مختلف آن دو شیوه نورد سرد و گرم را مورد استفاده قرار می دهند.

 

مهمترین تولید کنندگان آن در ایران شامل کارخانه های شکفته، ظهوریان مشهد، ناب تبریز، فولاد اصفهان می شود.  لازم به ذکر است که این محصول را با حرف انگلیسی L نمایش می دهند و به همراه آن اندازه طول بال ها و ضخامت آنها را ذکر می کنند.


منتشر شده در یکشنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ ۱۱:۰۲