ورق هاردوکس چیست؟

یکی از ورق های ضد سایش در دسته روق های آلیاژی می باشد که اولین بار در سال ۱۹۷۴ تولید شد و به خاطر مقاومت بالای این ورق نسبت به سایر ورق های ضد سایش از آن برای ساخت بیل مکانیکی، دستگاه خرد کن سنگ و مواردی از این دست استفاده می شود. در واقع ساخت وسایل و هر گونه قطعه ای که در آن فرمایش، سایش و البته مقاومت بالا اهمیت بالایی دارد از ورق ضد سایش هاردوکس hardox  استفاده می شود.

ویژگی های ورق هاردوکس
انعطاف پذیری بالای آن
خمش راحت این نوع ورق
مقاومت بالای آن در دماهای بسیار پایین
دقت داشته باشید که با وجود مقاومت بالای ورق هاردوکس در دماهای پایین باید در زمان برش و جوشکاری این ورق ها اقدامات لازم حفاظتی را به خوبی انجام دهید.

تاریخچه ورق هاردوکس
اولین بار پروفسور یوهان آگوست رد سال ۱۹۷۴ الی ۱۹۷۵ در کشور سوئد ورق های هاردوکس را تولید کرد که با توجه به ویژگی های بالای آن مورد نظر مهندسین راهسازی قرار گرفت که منجر به صادر کردن این ورق ها به کشورهای آمریکایی، آسیایی و اروپای شد. شرکت های سازنده این نوع ورق آنرا با نام های دیگری چون دوروستات و دیلیدور می شناسند.

انواع ورق هاردوکس

دقت داشته باشید که هاردوکس جزو دسته ورق های ضد سایش است که آنرا از نورد سرد درست می کنند و سختی بالا، کیفت زیاد و در عین حال شکل پذیری در دمای کم و چقرمگی را دارد که در بین تمام ورق های هاردوکس از گرید ۴۵۰ برای ساخت کامیون، باکت ها و حتی بیل های لودر که وزن پایین را دارند استفاده می شود.

آنالیز شیمیایی ورق ضد سایش هاردوکس
به منظور ساخت و تولید این نوع ورق ضد سایش از عناصر شیمیایی مختلف از جمله سیلیسیوم، کربن، منگنز، کروم، مولیبدن و نیکل استفاده می شود که در جدول زیر میزان درصد استفاده از عناصر شیمیایی در ساخت انواع ورق های هاردوکس گرید ۴۰۰، ۴۵۰ و ۵۰۰ را می نویسیم.

کاربرد ورق هاردوکس
برای ساخت انواع کامیون های دامپر و قطعاتی که نیاز به ورق های ضد سایش با مقاومت بالا دارد از ورق های هاردوکس استفاده می شود.

ساخت دستگاههای خرد کننده سنگ
استفاده در صنعت راهسازی
برای ساخت انواع بیل و نوار
قیمت ورق ضد سایش هاردوکس
 

برچسب ها: آهن آپ


منتشر شده در پنج شنبه، ۱۸ فروردین ۱۴۰۱ ۰۸:۴۹