پروفیل ستونی و کاربرد های آن

پروفیل قوطی ستونی

-1آشنایی با قوطی ستونی

یکی از انواع فرآورده های تولیدی تمام کارخانه های پروفیل فولادی،برش های ساختمانی توخالی تحت نام پروفیل های مربع و مربع مستطیل می‌باشد.برش های تو خالی ساختمانی با بکارگیری از شیوه نورد سرد برای فرم دهی به مواد دارای توانایی عوض شدن فرم،در دماهای پایین، در اثر فشار بدست آمده از غلطک‌ها تولید می شود.

برتری مقطع های قوطی ستونی فولادی با پخش وزن خیلی مناسب در سطح برش معلوم می شود، درنتیجه رابطه بسیاری از شعاع ساکن و سختی پیچشی به وزن از خودشان نشان میدهند.

این گونه پروفیل ها در ساختمان های فلزی معاصر نه فقط به خاطر وزن کم، بلکه به علت تعدادی دیگر از مشکلات مثل مشکل اقتصادی و مشخصات فنی و عملیاتی مورد نظر دیگر، و ضریب کشش پایین یا سطح برش و فضای کمتربکار گرفته می شود.

2-انواع قوطی  ستونی

قوطی پروفیل ستونی

پروفیل ستونی در بازار داخلی ایران در اندازه ، قطر و ضخامت (  ۶ الی  ۱۲ متر) گوناگون تولید می شوند. پروفیل (قوطی) ۳٫۸×۱۳۵×۱۳۵ یکی از پر کاربردترین پروفیل های ستونی در ساختمان و صنعت است. وزن هر شاخه این نوع پروفیل معادل ۱۸۸ کیلوگرم می باشد.

 

3-کاربرد عملی قوطی ستونی تولیدشده در نورد گرم در سازه های فلزی

قوطی ستونی فولادی به هر دو شیوه جوش داده شده و یکپارچه ساخته می شود. اثر فنآوری تولید سبب می شود کالای ساخته شده از فولاد منگنز کربن دار از لحاظ خاصیت مکانیکی اختلاف های مهمی داشته باشند. قوطی جوش داده شده در جریان نورد سرد از نوار فولادی تولید شده است که به شکل رول و نورد صورت گرفته و پس از آن جوش داده می شوند. هر دو روند فنآوری در دمای اتاق صورت می گیرد. این نمونه خصوصیات با ویژگی های مکانیکی پایین تری و عدم تجانس خیلی زیادتری در سطح مقطع نسبت به قوطی ستونی بدون درز معلوم می شود. با این حال، به علت مخارج کمتر برای تولید، قوطی ستونی های جوش داده شده بیشتر در سازه های ساختمان بکار می روند. بعد از عملیات حرارتی، قوطی ستونی های جوش داده شده، که به آنها “ عملیات حرارتی شده“ می گویند، تقریبا همان ویژگی های  مکانیکی قوطی ستونی های یکپارچه رادارند. بااین حال، قوطی ستونی بدست آمده از نورد گرم بسته به برش های جوش خورده گرانتر هستند. لذا اگر قرار باشد در ساختمان به صورت معقولی از قوطی ستونی استفاده شود، خرج واحد بیشتر می شود و می بایست با رشد مطلوب گنجایش تحمل بار ، محاسبات انجام شود.

 

4- موارد استفاده قوطی ستونی

قیمت قوطی پروفیل ستونی

قوطی‌های ستونی در مصارف و صنایع گوناگونی به کار می رود اعم از:

 1. صنعت
 2. لوازم پزشکی
 3. وسایل خانگی
 4. صنایع ساختمان‌سازی و عمران
 5. مصارف عمومی
 6. صنایع خودروسازی و حمل‌ونقل عمومی
 7. لوازم ورزشی و تفریحی

 

 • صنعت

خصوصیت پروفیل‌ تولید شده از فولاد ضد زنگ  برای مصرف در صنعت مطلوب است. از موارد بکارگیری از پروفیل‌های قوطی ستونی که در تولید انواع تجهیزات و ماشین‌آلات مثل جرثقیل‌ها می شود مورد استفاده قرار داد.

 

 • لوازم پزشکی

از دیگر موردهای استفاده از پروفیل‌های قوطی ستونی می شود به درست کردن و ساخت انواع تخت‌های بیمارستانی و لوازم و تجهیزات حمل بیمار مثل تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی را بیان کرد.

 

 • تابلوهای راهنمایی و رانندگی و تبلیغاتی

پروفیل‌های قوطی ستونی در جاهایی مثل تولید تابلوهای تبلیغاتی و راهنمایی و رانندگی کوچک و بزرگ بیرون ‌شهری یا داخل شهر و میان جاده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • وسایل خانگی

از نمونه های موارد استفاده اصلی پروفیل‌های ستونی ساخت و تولید انواع تختخواب‌های فلزی، انواع زیر پایه‌ها، انواع مبلمان‌های فلزی، سرویس‌های غذاخوری فلزی، انواع قفسه‌های فلزی و انواع جالباسی‌ها می باشد.

 

 • صنایع ساختمان‌سازی و عمران

از دیگر موارد استفاده پروفیل‌های قوطی ستونی ،تولید انواع پل‌های هوایی و عابر پیاده، نمای بیرونی ساختمان‌ها و برج‌ها اداری و تجاری و مجتمع‌های مسکونی می باشد. تولید انواع گوناگونی از پایه‌ها در صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی، تولید انواع پایه‌های بندرها و اسکله‌ها. تولید و ساخت انواع تجهیزات و ماشین‌آلات ماسه شویی، باراندازها و درب و پنجره‌ها.

 

 • مصارف عمومی

برای درست کردن حفاظ‌هایی که در پیرامون پارک‌ها، مراکز نظامی، دانشگاه‌ها، درب و پنجره‌ها، مزارع و باغ‌ها، نمای پوشش ایستگاه‌های مختلف، انواع نرده‌ها، اطراف بانک‌ها، مناطق مسکونی و غیره. از پروفیل‌های ستونی نیز برای بسته‌بندی و حمل و جابجایی ماشین‌آلات نیز استفاده می‌شود.

 

 • صنایع خودروسازی و حمل‌ونقل عمومی

از پروفیل‌های قوطی ستونی در ساخت انواع خودروهای سنگین و سبک مانند انواع تریلرها، یدک‌کش‌ها، انواع گوناگون سازه‌ها و استراکچرها، چرخ دستی‌های برقی و باربندها می شود استفاده کرد.

 

 • لوازم ورزشی و تفریحی

از دیگر موارد استفاده از پروفیل‌های قوطی ستونی که در تولید لوازم ورزشی از جمله تجهیزات بدنسازی مستقر در داخل پارک‌ها، ایستگاه‌های سلامت و غیره. به کار بردن این نوع قطعات در تولید و ساخت لوازم ورزشی باشگاه‌ها، انواع صندلی‌ها، شهر بازی‌ها، ساخت آلاچیق و سایبان‌ها در سواحل، مجتمع‌های تفریحی و تالارها و غیره هست.


قیمت قوطی ستونی

قیمت قوطی پروفیل ستونی  به عوامل گوناگونی بستگی دارد. از اصلی ترین مواردی که در مشخص کردن نرخ قوطی پروفیل ستونی مؤثر است، نوع ورق به کار رفته در ساخت این نوع پروفیل ها می باشد. تولید ورق پروفیل می بایست تحت استاندارد JIS G3466  وDIN 2395 باشد تا از نظر کیفی احتیاج مشتریان را فراهم می کند .


منتشر شده در چهارشنبه، ۰۹ مهر ۱۳۹۹ ۱۳:۰۶