گاردریل چیست ؟ انواع گاردریل

به گزارش آهن آپ

جان پناه چیست؟
گاردریل یا جان پناه برای اهدافی مثل جلوگیری از سقوط وسیله نقلیه، شتاب گیری آن، جداکردن لاین های بزرگراه و یا خطوط عبور و مرور، ممانعت از انحراف اتومبیل در جاده و ... در خیابان نصب می گردد. گاردریل از سه قسمت سپری، پایه و فاصله انداز تشکیل می شود. این محافظ فلزی معمولا از ورق فولادی گالوانیزه گرم تولید اما در جنس بتنی بیشتر به نیوجرسی معروف است.

 

انواع جان پناه – انواع گاردریل


جان پناه بر اساس نوع کاربرد به سه گروه میانی، کناری و ضربه گیر تقسیم می شوند. گاردریل میانی معمولا در وسط خیابان برای جداسازی خطوط رفت و برگشت است و جان پناه کناری که در کنار خیابان و برای محافظت از تصادف و انحراف از راه اصلی است قرار می گیرد. گاردریل نوع میانی و کناری بر اساس میزان انعطاف پذیری به سه دسته نیمه صلب، انعطاف پذیر، صلب تقسیم می شوند.

جنس محافظ فلزی گاردریل کناری، ورق گالوانیزه است که معمولا به آن گالوانیزه گرم گاردریل می گویند و برای جلوگیری از برخورد یک طرفه در خیابان نصب می شوند، به هدف جلوگیری از انحراف وسیله نقلیه و با توجه به میزان خلوص مکانیکی مد نظر شامل مقاومت به ضربه و مقاومت فشاری است

حفاظ های انعطاف پذیر
جان پناه انعطاف پذیر کناری گاردریلی است که هنگام برخورد با جسم متحرک خاصیت ارتجاعی از خود نشان می دهند و معمولا دارای سه نوع حفاظ شامل گاردریل سه کابلی، گاردریل دو موج و گارد ریل سه موج می باشد.

حفاظ سه کابلی
حفاظ سه کابل از سه کابل فولادی بروی یک پایه ضعیف تشکیل می شود و توانایی پوشش دهی وسایل نقلیه 0.8 الی 2 تن را دارد. هنگامی که از این مدل حفاظ در پیچ ها و قوس ها استفاده می شود، طراحان بایستی قابلیت تغییر شکل بیشتری از حالت عادی را در نظر بگیرند.

مزیت حفاظ سه کابلی

نیروی کاهنده شتاب نسبتا پایین و تدریجی
هزینه اول پایین
جهت دهی موثر به طیف نسبتا گسترده ای از وسایل
قابلیت عملکرد بالا در مناطق برف خیز یا ماسه ای به دلیل طراحی باز


معایب این طرح

کاربرد کم در قوس ها
فضای نسبت زیاد مورد نیاز پشت این حفاظ به علت تغییر شکل آن
لزوم تعویض طول زیادی از حفاظ پس از برخورد


خرابی در حفاظ های سه کابلی به ندرت اتفاق می افتد مگر آنکه تصادف بسیار شدید باشد. استفاده از مهار های انتهایی برای این نوع حفاظ بسیار اجباری است چرا که علاوه بر تامین ایمنی کافی به هنگام برخورد وسایل نقلیه با ابتدا و انتهای آنها، مقاومت کافی برای اتصال کابل ها به زمین برای تحمل نیروهای کششی نیز فراهم می شود.

گاردریل دو موج
گاردریل دوموجی عملکردی مشابه با سیستم کابلی دارد با این تفاوت که شکل جانبی آن متقاوت است و پشت حفاظ به کمترین فضا خالی نیازمند است. محافظ دو موج از ورق 3 میل با پوشش گالوانیزه گرم و یک تیرآهن 14 به طول 1.5متری ساخته می شود. در صورتی که شرایط جاده به گونه ای باشد که در پیچ یا اطراف جاده، پرتگاه یا دره باشد می توان یک پایه به وسط گارد اضافه نمود. و یا در صورت نیاز پایه ها را بلند تر نموده و از دو ردیف گاردریل به صورت دوبل(یکی بالا یکی پایین) استفاده نماید. گاردریل دو موج به ارتفاع نصب و نیز پستی و بلندی های زمین حساس می باشد، بنابراین در اجرا باید ارتفاع نصب به دقت رعایت شود.

گادریل نیمه صلب کناری چیست؟
میزان انعطاف گاردریل نیمه صلب نسبت به مورد قبلی کمتر است و در چهار نوع ارائه می گردد از جمله:

سپر دو موج با پایه قوی : میزان مقاومت کششی سپر و پایه در این نوع بسیار مهم است به همین خاطر بین دو جز آن لقمه قرار میگیرد تا از انحراف وسیله نقلیه در جاده جلوگیری بیشتری کند و شکل سپر آن دو موجی است.

سپر سه موجی با پایه قوی: این نوع گاردیل مانند نوع قبلی پایه قوی دارد و سپری آن یک موج بیشتر دارد و یا در واقع برای محافظت پهن تر است.

سپر سه موجی اصلاح شده: حالت ارتقا یافته سپر سه موجی است که هنگام برخورد سپر کمتر صدمه دیده می شود و پایه و لقمه آن در مواقع حوادث دچار تغییر شکل فجیع میگردد.

سپر قوطی شکل: پایه این نوع گاردیل نسبت به سه حالت قبلی ضعیف است و مقاومتش به سپر قوطی برمیگردد.

گاردریل سه موج
گاردریل سه موج مشابه به حفاظ دو موجی w شکل است و تفاوت آن با نوع دو موجی در سپری آن ست که می تواند طیف گسترده ای از وسایل نقیله را با ارتفاع های گوناگون پوشش دهد. به علاوه نسبت به پستی و بلندی ها زمین کمتر حساس است. این حفاظ به دلیل جلوگیری از پیچش سپر، باید به تناوب از بالا و پایین به پایه ها قاب شود.

جان پناه میانی چیست و انواع آن
جان پناه میانی معمولا در وسط بزرگراه برای مشخص کردن خطوط عبور و مرور و جلوگیری از ترافیک تعبیه می شوند و از دو طرف ممکن است دچار برخورد شوند. این نوع گاردریل همانند نوع کناری دارای سه نوع انعطاف پذیر، نیمه صلب و صلب هستند و در قالب چهار مدل حفاظ دو موجی با پایه ضعیف، نرده میانی دو موجی، سپری سه موجی و محافظ میانی جاده ای از نوع بتنی می باشد.

جان پناه ضربه گیر جاده چیست؟
گاردریل ضربه گیر با انحراف وسیله نقیله که به نوع ضربه گیر وزنی و یا با کاهش سرعت و گرفتن انرژی جنبشی آن که به ضربه گیر جذبی نیز معروف می باشد جلوی برخورد را می گیرد و در انتخاب جنس و مدل آهن بادی به هزینه توجه کرد که معمولا آن ها را به شکل بشکه پلاستیکی پر شده در محل تردد وسیله نقلیه می بینیم.


منتشر شده در شنبه، ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۲:۳۶