از کارشناسان آهن آپ مشاوره تخصصی بگیرید 03138030000
جستجو
جستجو های مرتبط اخیر
پروفیل
میلگرد
نبشی
ورق
تیرآهن
مفتول
برای دریافت نتیجه در کادر بالا جستجو کافیست کلمه کلیدی مورد نظرتان را وارد نمایید

انواع قاب ساختمانی و ویژگی‌های هر یک را بشناسید

معرفی انواع قاب ساختمانی
امتــیاز و رای به این پست
5/ 0
 • نویسنده شهرزاد زواره زادگان
 • تاریخ انتشار ۱۸ . ۱۰ . ۱۴۰۲
 • تعداد دیدگاه بدون دیدگاه
 • موضوع دانشنامه ساختمان
 • تعداد بازدید 93 بازدید
 • دقیقه مطالعه دقیقه 9
9
 • پرینت مقاله
 • ذخیره
 • بوکمارک

سازه‌های مختلف چه از نوع فلزی یا بتنی، باید ساختار مستحکم و بادوامی داشته باشند تا بتوانند بار وارد شده به ساختمان را تحمل و باعث انتقال بار اضافی به سازه شوند. برای ایجاد این بار بین اجزای سازه از قاب‌های ساختمانی استفاده می‌‌کنند که انواع مختلفی دارند. در این مقاله از آهن آپ قرار است به معرفی انواع قاب ساختمانی بپردازیم. با آهن آپ همراه باشید تا در این زمینه اطلاعاتی را کسب کنید.

قاب ساختمانی چیست؟

شاید اگر در حوزه فولادی و ساختمان‌سازی فعالیت داشته باشید، تا به حال در مورد قاب های ساختمانی چیزهایی شنیده باشید. هر سازه چه از نوع فلزی و چه از نوع بتنی، اجزای مختلفی دارد. در واقع این قاب‌ها مهم‌ترین نقش را در ایجاد استحکام و دوام یک ساختمان دارند که باید به بهترین شکل ممکن اجرا شوند.

قاب ساختمانی یکی از اجزای اصلی سیستم سازه است که به دو نوع قاب سخت و قاب مهاربندی شده تقسیم می‌شود. با توجه به نوع سازه موردنظر، می‌توان از یکی از این قاب‌ها استفاده کرد. در بسیاری از موارد مطابق با نظر کارشناسان شما به قاب ساختمانی نیاز دارید و در خیلی از مواقع دیگر هم باید قاب مهاربندی شده برای ساختمان در نظر بگیرید. در ادامه مقاله، هر کدام از این قاب‌ها و ویژگی‌هایشان را توضیح می‌دهیم.

قاب ساختمانی چیست؟

اگر بخواهیم تعریف دیگری از قاب ساختمانی داشته باشیم باید بگوییم که نحوه قرارگیری و ترکیب اجزای باربر سازه شامل مهاربندها، تیر، ستون و اتصال هرکدام به یکدیگر، به نوعی نشان دهنده مفهوم قاب ساختمانی هستند.

قاب در اصل به سازه‌ای گفته می‌شود که اتصال تیر به ستون با استفاده از مفاصل است. در محل اتصال این زاویه تیر و ستون می‌تواند کمتر یا بیشتر از 90 درجه باشد و هیچ نوع لنگری مبادله نمی‌شود؛ یعنی اعضای تیر و ستون از همدیگر جدا نمی‌شوند. مهم‌ترین هدف استفاده از قاب ساختمانی، تحمل بارهای مرده و زنده در سازه و همچنین تحمل بارهای ناشی از زلزله و باد است. در نبشی کشی ساختمان، حتی اتصال تیر به ستون هم نوعی قاب ساختمانی محسوب می‌شود.

قاب ساختمانی از هر نوعی که باشند، باید مقاومت سازه در برابر باد، زلزله و… را تضمین کنند. بنابراین نصب این قاب‌ها به روش اصولی و درست یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید مدنظر داشته باشید.  مکانیزم عملکردی در سیستم قاب ساختمانی بر عهده دیوار برشی یا مهاربندها است.

اگر می‌خواهید در مورد نبشی کشی ساختمان اطلاعاتی داشته باشید، روی لینک مربوطه کلیک کنید.

انواع قاب ساختمانی چیست؟

قطعا که برای سازه‌های فلزی و بتنی نمی‌توان از یک قاب ساختمانی استفاده کرد. به همین منظور، قاب‌های ساختمانی انواع مختلفی دارند که هرکدام با توجه به ویژگی‌های خاص، برای کاربردهای متفاوتی استفاده می‌شوند. در ادامه هر کدام از این قاب‌های ساختمانی را معرفی و در مورد آن‌ها توضیحاتی را ارائه می‌دهیم. به طور کلی این قاب‌ها در 3 دسته تقسیم می‌شوند:

 • قاب ساده
 • قاب مهاربندی شده
 • قاب خمشی

قاب ساده

نوع اتصالاتی که در این نوع قاب ساختمانی استفاده می‌شد، به صورت مفصلی است. در این روش بارهای مرده و زنده به فونداسیون منتقل و سپس به زمین انتقال داده می‌شوند. بنابراین می‌توان گفت که سازه استحکام و دوام دارد.

قاب مهاربندی شده

قاب‌های مهاربندی شده در اصل همان اعضای قائم در سازه هستند. منظور از اعضای قائم، ستون، مهاربندها، انواع ستون‌ها و… هستند. دو نوع متفاوت می‌توان برای قاب مهاربندی شده در نظر گرفت. قاب مهاربندی همگرا و قاب مهاربندی واگرا. در نوع واگرا، قطرها همدیگر را قطع نمی‌کنند. این در حالی است که در نوع قاب مهاربندی شده همگرا  اعضای قطری در قسمتی از تیر یا ستون همدیگر را قطع می‌کنند.

نمای کلی قاب ساختمان

قاب خمشی

برای مقابله با نیروهای وارد شده به سازه، از این نوع قاب استفاده می‌شود. در اصل قابهای خمشی استحکام و دوام بیشتری نسبت به قاب‌های ساختمانی معمولی دارند. از قاب‌های خشمی در اکثر موارد برای مکان‌هایی استفاده می‌شود که احتمال زلزله بیشتر باشد؛ زیرا دوام بالاتری دارند. بااین‌حال این نوع قاب به 4 دسته تقسیم می‌شود:

 • قاب خمشی فولادی
 • قاب خمشی متوسط
 • قاب خمشی معمولی
 • قاب خمشی ویژه

قاب خمشی فولادی

قاب خمشی فولادی دوام و استحکام قابل‌توجهی دارد. برای ساختمان‌های اداری که معمولا رفت و آمد بیشتر است، از این نوع قاب استفاده می‌کنند. در اصل استفاده از این قاب‌های باعث ایجاد فضای اداری منعطف خواهد شد. به همین دلیل در بیشتر ساختمان‌ها از این نوع قاب استفاده می‌کنند.

قاب خمشی متوسط

معمولا مقاومت این نوع قاب‌ها در برابر تغییر شکل کمتر است. در این نوع قاب‌های از مفصل‌های پلاستیکی که ظرفیت دورانی دارند، در انتهای تیر و در قسمت بیرون اتصال تیر به ستون انجام می‌شود. اگر در جایی احتمال بروز زلزله خیلی کم باشد، یا اصلا نباشد، معمولا از این نوع قاب ساختمانی استفاده می‌شوند؛ به این دلیل که مقاومت بسیار بالایی در برابر زلزله یا حتی تغییرات مختلف ندارند.

قاب خمشی معمولی

قاب خمشی معمولی با اینکه به صورت خیلی دقیق ساخته می‌شود، از تغییر شکل‌های فرا ارتجاعی در صورت بروز زلزله پیشگیری می‌کند؛ به همین دلیل برای مکان‌هایی که مستعد زلزله است، توصیه نمی‌شود از این قاب استفاده کنید. دوام و استحکام این قاب‌ها به اندازه‌ای نیست که بتواند از سازه شما در برابر تغییرات جوی محافظت کند.

قاب خمشی ویژه

یکی از مهم‌ترین قاب‌های ساختمانی، قاب خمشی ویژه است. این نوع قاب در اصل در تغییر شکل‌های فرا ارتجاعی به خوبی جبوگیری می‌کند؛ به همین دلیل به راحتی می‌توان از آن در مناطقی که مستعد زلزله است، استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: پیش بینی قیمت آهن در سال 1403

انواع قاب ساختمانی چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

مهم‌ترین نوع قاب‌های ساختمانی، قاب ساختمانی ساده و خمشی هستند. این دو نوع در موارد زیر متفاوت هستند:

 • میزان مقاومت و تحمل هرکدام در برابر باره‌های وارد شده به سازه
 • نوع اتصالات (در سیستم‌های خمشی اتصالات صلب و در نوع ساده، اتصالات مفصلی و یک دایره توخالی کاربرد دارد.)
 • یکی دیگر از این تفاوت‌ها اتصالات بین تیر و ستون است؛ به خصوص در سازه LSF
 • نوع دایره‌های توخالی در اتصالات (در صورت وجود دایره به آن اتصال مفصلی و در صورت عدم وجود دایره، اتصال صلب گفته می‌شود.
میزان مقاومت و تحمل قاب های ساختمانی
 • وجود یا عدم وجود سختی جانبی: دقت داشته باشید که میزان تحمل بارهای جانبی و قائم به سختی جانبی در یک سازه بستگی دارد.)
 • در قاب‌های ساده، سازه سختی جانبی وجود ندارد؛ زیرا نیروهای جانبی منتقل نمی‌شوند. اما در قاب‌های خمشی این نوع سختی جانبی دیده خواهد شد؛ زیرا انتقال لنگر از تیر به ستون وجود دارد.

بیشتر بخوانید: انواع نشست ساختمان

قاب مهاربندی چیست و چه تفاوتی با سایر قاب‌های ساختمانی دارد؟

همان‌طور که در توضیحات بالا گفته شد، یکی از انواع قابهای ساختمانی، قاب مهاربندی شده است. این نوع قاب‌ها از تیر و ستون‌هایی تشکیل می‌شود که به هم وصل می‌شوند تا در برابر بار جانبی ساختمان مقاومت کنند. در این نوع قاب اعضای قائم قطری و افقی هستند. اعضای قائم همان ستون، مهاربندهای و حتی تیرها است. دو نوع واگرا و همگرا می‌توان برای این نوع قاب ساختمانی تعریف کرد. در واقع قاب مهاربندی شده  از نیروهای جانبی سازه مقاومت و از کج شدن اسکلت سازه در برابر این نیروها محافظت خواهد کرد.

در واقع قاب مهاربندی با ایجاد سختی در برابر نیروهای خارجی باعث مقاومت و عدم تخریب سازه خواهد شد. قاب مهاربندی از نبشی و ناودانی تولید می‌شود و انواع مختلفی دارد. در قاب مهاربندی همگرا، اعضای قطری در نقطه‌ای از تیر یا ستون در محل تقاطع‌شان بهم نزدیک می‌شوند. در واگرا امکان عدم عبور قطرها از یک نقطه وجود دارد. نبشی‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین محصولات فولادی کاربردهای گسترده‌ای دارند؛ برای اطلاع از قیمت نبشی می‌توانید به سایت آهن آپ مراجعه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد قاب ساختمانی و انواع قاب ساختمانی صحبت کردیم. همان‌طور که گفته شد، هدف از اجرای قاب ساختمانی در سازه، افزایش مقاومت در برابر نیروهای دینامیکی است. با این کار احتمال بروز حوادث و خسارت‌های مالی و جانی کمتر خواهد شد. با توجه به نوع سازه موردنظر می‌توان از انواع مختلفی از قاب ساختمانی استفاده کرد. حتی در بسیاری از موارد، استفاده از چندین نوع قاب ساختمانی برای سازه وجود دارد.

نظر شما چیست؟ اگر در این زمینه اطلاعاتی دارید می‌توانید نظرات خودتان را در انتهای همین صفحه با ما و مخاطبان آهن آپ در میان بگذارید.

آهن آپ یکی از تامین‌کنندگان مقاطع فولادی است که سالهاست در زمینه فروش این محصولات فعالیت دارد. این شرکت مقاطع فولادی را با بهترین کیفیت و همچنین مناسب‌ترین قیمت به مشتریان عرضه می‌کند. برای اطلاع از قیمت تیرآهن و همچنین قیمت ناودانی می‌توانید با کارشناسان آهن آپ با شماره 03138030000 در تماس باشید.

منابع:

.understandconstruction

constructionhow

سوالات متداول

 1. قاب ساختمانی چیست؟

قاب‌های ساختمانی یکی از مهم‌ترین اجزای هر سازه هستند و برای ایجاد اجزای باربر استفاده می‌شوند.

 • انواع قاب ساختمانی کدام‌اند؟

قاب ساختمانی در 3 نوع ساده، خمشی و مهاربندی شده تقسیم می‌شود. هرکدام از این قاب‌ها ویژگی‌های خاص خودشان را دارند و برای مکان‌های متفاوتی قابل استفاده هستند.

 • کدامیک از قاب‌های ساختمانی در برابر زلزله مقاومت بیشتری دارند؟

قاب خمشی ویژه نسبت به قاب ساده در برابر زلزله و همچنین نیروهای جانبی بیشتر است .

 • از قاب ساختمانی به چه منظور استفاده می‌شود؟

از قاب ساختمانی برای بالا بردن مقاومت سازه فلزی یا بتنی در برابر نیروهای دینامیکی، باد و زلزله استفاده می‌شود.

0
5/ 0 رای
امتـــیاز شمـــا بـه ایــن مقــاله
نظر شما چیست ، روی یکی کلیک کنید
بسیار عالی معمولی خوب نبود
دیدگاه کاربران و مشتریان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

ثبـت

آهن آپ خرید آنلاین آهن آلات
راه های ارتباطی جستجو